Facebook’ta batak oynabileceğiniz pek çok uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar arasından Batak isimli uygulama aylık 150.957 aktif kullanıcı ile diğer batak uygulamaları arasından en iyi batak uygulaması olduğunu göstermektedir. Facebook’ta batak oynamak için tıklayınız. Uygulamada İhaleli Batak, Eşli Batak oynanılabilir durumdadır geliştirici firma Batak Koz Maça seçeneği için çalışmalarını devam ettirmektedir.

Facebook için özel olarak, flash ile geliştirilmiş bu uygulama ile ayrı bir üyelik gerektirmeden, facebook bilgileriniz ile arkadaşlarınız ve diğer tüm facebook kullanıcılarıyla batak oynayabilir, isterseniz salon sohbetine katılabilir ve müzik dinleyebilirsiniz.

Batak Nasıl Oynanır?

Genelde 4 kişilik oynanan bir iskambil oyunudur. Kağıtları dağıtan kişiden itibaren her el diğer(sıralama saat yönüne ters olarak ilerler) oyunucunun dağıtması ile oynanan bir oyundur. Genelde 13 el oynanır. Bazen 11 el de oynanır. Bazen de önceden belirlenen bir puana ulaşılıncaya kadar oynanır.

Oyunun genel kuralı yerde olan kağıttan daha yüksek değeri atmak ve ortadaki eli almaktır. Bu koz icin de geçerlidir. Küçükden büyüge sıralama şöyle:
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Vale(J)
Kız(Q)
Papaz(K)
As(1A)

İhaleli Batak Nasıl Oynanır?

Kağıtlar dağıtıldıkdan sonra ihale açılır. İhale kağıtları dağıtan kişinin sağındaki ilk kişinin ihaleye girmek istemesini söylemesiyle devam eder. Eğer ihaleye girecekse kozunu söyler ve oyun ihaleye girenden başlar. Eğer ihaleye girmezse onun yanındaki oyuncuya ihaleye girmek için hak doğar. Sonunda eğer kimse ihaleye girmezse dağıtan oyuncu kararlaştırılan en düşük ihale değeri ile oyuna başlar.

Oyunda ihaleyi alan hangi tür kağıdın koz olduğunu söyler. (Örneğin: Kupa Maça Karo Sinek) Koz o elin en değerli simgesidir.

Yerde hangi cinse ait kağıt varsa elindeki o cinse ait yerde olan kağıttan daha büyük bir kağıt atarak oyun oynanır. Örneğin; yerde “Kupa 10″ var ve sizin elinizde “Kupa 9″ “Kupa Vale” ve “Kupa As” var. “Kupa 9″ “Kupa 10″dan küçük olduğundan “Kupa 9″u atamazsınız. Valeyi ya da As’tan birini atabilirsiniz.

Başka bir örnek ise: Yerdeki kağıt “Kupa 10″ ve sizin elinizde ise hiç Kupa yok. Kupa olmadığından başka bir kağıt atmak zorundasınız. Eğer elinizde koz varsa kozdan bir tane yoksa başka bir kağıdı atabilirsiniz. Koz atarsanız ve sizin attığınızdan büyük koz atılmazsa eli siz alırsınız ama başka bir kağıt atarsanız attığınız kağıt etkisizdir.

Oyun yerdeki dört kağıdı alan kişinin tekrar yere kağıt atmasıyla devam eder. Böylece eldeki 13 kağıt bitene kadar devam eder. En fazla puan toplayan oyunu kazanır.

Batmak Nedir?

İhaleye giren kişi söylediği sayıdan daha az el alırsa söylediği sayı kadar puan düşürülür. Oyunda ihaleye girmeyen kişiler de en az 1 almak zorundadır eğer hiç el alamayan olursa o kişi ihaleye giren kişinin söylediği sayıya batar.

Örneğin: Birisi 5 diyerek ihaleye girdi ve 4(veya daha az) el aldı o kişinin hanesine -5 puan eklenir(5 puan çıkartılır). Diğer oyuncular kaç aldıysa o kadar puan eklenir.

Veya; birisi 6 diyerek ihaleye girdi ve 7 aldı o kişinin hanesine 7 puan eklenir. Diğer oyuncular kaç aldıysa o kadar puan eklenir. Eğer diğer oyunculardan hiç el alamayan varsa o kişinin hanesine -6 puan eklenir(6 puan çıkartılır).

Koz Maça Nasıl Oynanır?

Batak Kağıtlar dağıtıldıkdan sonra ihale açılmaz ve koz her zaman Maça’dır.

Oyunda herkes kaç el yapabileceğini söyler ve puan cetveline yazılır. Eğer o sayıya ulaşamaz veya söylediği sayıdan 3(bazen 2 olarak oynanır) fazla yaparsa o kişi söylediği sayının 10 katı puana batırılır. (Yani 10 katı puan düşürülür.) Eğer söylediği sayıyı yaparsa o sayının 10 katına çıkarılır. Eğer 4 demiş ve 5 yapmış ise 4 ile 10 çarpılır ve beş dörtten bir fazla olduğundan “4*10″ puana “1″ eklenir. Yani puanı “41″ olur